Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι αν χαθεί ο φάκελος τα πράγματα γενικότερα δυσκολεύουν και η δουλειά του μηχανικού δεν πληρώνεται επουδενί..

Τελικά σε περίπτωση απώλειας όχι μόνο φακέλου αλλά και του στελέχους-τοπογραφικού είναι απαραίτητο να γίνει μερική ανασύσταση πρώτα για να τακτοποιηθεί η οποιαδήποτε αυθαιρεσία; Γιατί και με δεδομένο οτι δεν υπάρχει κανένα στοιχείο γιατί να δηλωθεί το οτιδήποτε ως αυθαίρετο; Πού ξέρω εγώ ως μηχανικός τι είναι αυθαίρετο και τι όχι; Δε θα μπορούσε για παράδειγμα να γίνει μεν η μερική ανασύσταση αλλά να συνοδευτεί και από βεβαίωση μη αυθαιρεσίας χωρίς τακτοποίηση;

Επίσης, η μερική ανασύσταση συνοδεύεται από αυτοψία; Στην περίπτωσή μου, το μόνο που έχει βρεθεί είναι μια αθεώρητη πολεοδομικά κάτοψη σε συμβολαιογράφο στην οποία δε φαίνεται πατάρι (όπως και στα συμβόλαια δε γίνεται λόγος για πατάρι). Εγώ στην αποτύπωση που θα δώσω της σημερινής κατάστασης θα το συμπεριλάβω και το πατάρι; Αν ναι, με δεδομένο οτι ζητουν στα δικαιολογητικά και εκθεση μηχανικού στην οποία να τεκμηριώνεται το σύννομο της κατασκευής πώς θα γίνει; Δηλ. μερική ανασύσταση γίνεται μόνο στα νόμιμα; Πώς αντιμετωπίζεται το όλο θέμα;